HOME

NAUM PRIFTI: BIBLIOGRAFI E VEPRAVE

 

VEPRA BOTUAR NE SHBA

Grinding of the Soul         East European Monographs         New York, 2009

 

VELLIME ME TREGIME

1.     Tregime tė fshatit  Shtėpia Botuese  Naim Frasheri, Tiranė, 1956                S18-R122 dhe 8A2-3

 1. Lėkura e Ujkut    Biblioteka e Hostenit  Mihal Duri,  Tiranė, 1958                                        S34-T 91 
 2. Ēezma e Floririt    Shtėpia Botuese Naim Frashėri Tiranė, 1960               S40-S1; S30-R71; S37-S46  
 3. Vellim me Tregime  Shtepia  Botuese Naim Frasheri Tiranė, 1962 ISBN S72/216V
 4. Njė pushkė mė shumė           Shtėpia Botuese Naim Frasheri    Tiranė, 1966 S1-T-31
 5. Njė pushkė mė shumė            Shtėpia Botuese Naim Frasheri    Tiranė, 1969  S 29/117V

 

 1. Litar i zjarrtė                              Shtėpia Botuese Naim Frashėri       Tiranė, 1970 145 f. S 80 15R
 2. Tregime tė zgjedhura    Shtėpia Botuese Naim Frashėri     Tiranė, 1972, 348 f. (Seria e tregimit tė zgjedhur)                                              S110/105 J
 3. Njerėz tė kėsaj toke       Shtėpia Botuese Naim Frashėri          Tiranė, 1975 tregime 231 f.                                                                                          S115/131V
 4. Njėqind vjet    Shtėpia Botuese Naim Frashėri           Tiranė, 1983 Tregime e novelė 299f.                                                                           S38/36R
 5. Tre vetė kapėrcejnė malin      Rilindja (Biblioteka Floēka)                    Prishtinė, 1972                                                                                                          S 92-16 F
 6. Erė mali – Erė fushe               Shtėpia Botuese Naim Frashėri           Tiranė, 1985  IBN S59/36F                         
 7. Nėna e diellit   -Mite dhe Legjenda- Horizont                            Tirane, 2000                                       
 8. Yjet ndritin lart –Shtepia Botuese Dukagjini      Pejė, 2002
 9. As Miēo – As Muēo  Shtepia Botuese  Toena                                        Tiranė, 2003
 10. Grirja e Shpirtit          – Novela     Shtepia Botuse Ēabej              Tiranė, 2008

 

 

 

NOVELA PER TE RINJ

 

 1. Mandolina                           Shtėpia Botuese Horizont                         Tiranė, 2000
 2. Kėrkohet njė thesar           Shtėpia Botuese  Erik                                 Tiranė, 2001

19.  Ndjekėsi i kuajve                Shtėpia Botuese Erik                                  Tirane, 2002 

 1. Cikua dhe Beni  -Novelė-  “Naim Frashėri”  Tiranė, 1964, 184 f. Me illustrime

S48/U88                                                                                          

 1. Cikua dhe Beni  -Novelė-  Naim Frashėri”  Tiranė, 1966, 167 f. Me illustrime (B-ka e mikut tė vogėl tė librit.)                                                           S-2-T-121
 2. Cikua dhe Beni – Shkup. “Nova Makedonija”, 1968 102 f. Me illustrime (Bibioteka Gėzimi)                                                                                                    S90/77R
 3. Cikoja dhe Beni  Novelė. T., “Naim Frashėri” 1976. 111 f. (Biblioteka e Pionierit) Seria e novelės sė zgjedhur pėr fėmijė.                                              S122/21V
 4. Cikoja dhe Beni  Novelė. T., Shtėpia Bot. e Librit Shkollor, 1976. 184 f. Me ilustrime (Biblioteka e nxėnėsit.)                                                             S127/31V
 5. Cikoja dhe Beni  Novelė. Botim i rishikuar dhe i plotėsuar nga autori. Redaktoi Filip Rrumbullaku. “Horizont: Tiranė                  2001   

Legjenda dhe rrėfime pėr  Skenderbeun  - Shtėpia Botuese Naim Frashėri -                   Tiranė,  1969,                                  S143/11T

 1. Legjenda dhe rrėfime pėr Skėnderbeun  - Prishtine: Rilindja,  Libri Shkollor                                                                                                                    1998, 147 f.                 S194-F51
 2. Legjenda dhe rrėfime pėr  Skenderbeun – Bot. i 2-tė, Tiranė: Horizonti 1999, 144 f.                                                                                                  S199/F56  Shėnim: Botim i padeklaruar nga HORIZONT, me format te vogel                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    
 3. Tregime te zgjedhura pėr fėmijė   Shtėpia Botuese Naim Frashėri  Tiranė,  1977, Biblioteka e Pionierit. Seria e tregimit tė zgjedhur S135/31U
 4. Si ylber qė vezullon           Shtėpia Botuese Naim Frashėri         Tiranė, 1986 Biblioteka e Fatosit                                                                  S20/109V
 5. Erė mali – Erė fushe               Shtėpia Botuese Naim Frashėri           Tiranė, 1985 Biblioteka e Pionierit                                                                S59/36F
 6. Erė mali – Erė fushe               Shtėpia Botuese Frasheri Ribotim                            Tiranė,  2005
 7. Mandolina                           Shtėpia Botuese Horizont                         Tiranė, 2000
 8. Kėrkohet njė thesar                   Shtėpia Botuese  Erik                      Tiranė, 2001
 9. Ndjekėsi i kuajve                     Shtėpia Botuese Erik                           Tirane, 2002   
 10. Pas Abetares     Tregime, rrėfime e pėrshtatje. Redaktor O. Grillo. Botim Toena,  Tiranė 1997,                                                    S98-E-27                                                                                         
 11. Pas Abetares     Tregime, rrėfime e pėrshtatje. Redaktor O. Grillo. Ribotim Toena, me ilustrime.  Tiranė 1998                                                                                                                         
 12. Pas Abetares                      Shtėpia Botuese Isuf Baēa                   Tiranė, 2000
 13. Pas Abetares           (E plotėsuar)   Shtėpia Botuese Isuf Baēa         Tiranė, 2003
 14. Pika e Ujit                           Shtėpia Botuese Naim Frashėri               Tiranė, 1968, ilustrime Bibiliteka e Fatosit                                                                  S15-U-121
 15. Pika e Ujit  (Ribotim sipas tė njėjtit vėllim nga shtėpia botuese “Naim Frashėri” 1968)  Shtėpia Botuese e Librit Shkollor, Tiranė, 1975, 59 f. Me ilustrime   S122-130V
 16. Pika e Ujit – Botim “Rilindja” Prishtinė, 1973, 80 f. Me illustrime. (Biblioteka Nxėnėsi)                                                                                               S68-44 -U
 17. Ketri s’do tė shkojė te dentisti (Seria me pėrralla Nr.1-8) Sh. B. Naim Frashėri, Piktor B. Zajmi, Tiranė, 1973, Bibliteka e Fatosit  S117-19C                                                                                                             
 18. Arushi qė shkruante me dorėn e majtė  Shtėpia Botuese Naim Frashėri, Pėrrallė,  Tiranė,                                                                                               1974
 19. Peliēja e kunadhes         Shtėpia Botuese Naim Frashėri            Tiranė, 1974 Pėrrallė pėr fėmijėt e moshės sė ulėt shk. Pikt. B. Zajmi, 10 f. Me il. S ....-57B
 20. Gara e Drerit    Sh. B. Naim Frashėri,  Tiranė, 1975 (pėrrallė pėr fėmijėt e moshės sė ulėt shk.) Piktor B.Zajmi, 24 f. (Biblioteka e Fatosit)         S123-49D
 21. Kėpuca qė ra nė det       Shtėpia Botuese Naim Frashėri              Tiranė, 1974 Pėrrallė pėr fėmijėt e moshės sė ulėt shk 21 f. Biblioteka e Fatosit  S118-14D                             
 22. Zogu i vogėl kėmbėverdhė  Shtėpia Botuese Naim Frashėri        Tiranė, 1975 Piktor B. Zajmi, 18 f. Me ill. (B-ka e Fatosit)                                       S120-75B
 23. Doktor Ariu                  Shtėpia Botuese Naim Frashėri              Tiranė, 1975 (Pėrralla pėr fėmijėt e moshės sė ulėt shkollore) 22 f. Me il.                  S112-65U 
 24. Cinxėri kėngėtar                Shtėpia Botuese Naim Frashėri          Tiranė, 1975

 

 1. Arushi qė nuk bėnte banjė         Shtėpia Botuese Naim Frashėri       Tiranė, 1977 Pėrrallė, 22 f, me il. (B-ka e Yllkave)                                                    S138-7C
 2. Lejleku qė thante kėnetat     Shtėpia  Botuese Naim Frasheri            Tiranė, 1977 –Pėrrallė. Piktor B. Zajmi, 19 f. Me il. (Biblioteka e Yllkave)                   S133-190 T
 3. Ketri ndihmon shokun               Shtėpia Botuese Naim Frashėri         Tiranė, 1977 –Pėrrallė. (Piktor D. Gjinali) 27 f. Me il. (Biblioteka e Yllkave)                       S133-75B
 4. Luluja mban gishtin nė gojė     Shtėpia Botuese Naim Frashėri          Tiranė, 1978 – Pėrrallė. (Piktor: J. Shahini), 43 f. Me il. (Biblioteka e Yllkave)                        S137-29D
 5. Lindushi parashutist                 Shtėpia Botuese Naim Frashėri          Tiranė, 1978 –Pėrrallė. Piktore: S. Strazimiri, 30 f. Me il. (Biblioteka e Fatosit)                     S138-7C
 6. Ketri Fik mbjell karamele       Shtėpia Botuese Naim Frashėri            Tiranė, 1978 – Pėrrallė. Piktor Ll. Blido, 23 f. Me il. (Biblioteka e Fatosit)                            S129-29A
 7. Te stasioni pyjor                       Shtėpia Botuese Naim Frashėri            Tiranė, 1979 (Pėrshtatje) Pikt. S. Marko, 26 f. Biblioteka e Fatosit)                           S133-51A
 8. Lepurushja gatuan njė ėmbėlsirė  Shtepia Botuese Naim Frashėri           Tiranė, 1979 (Pėrshtatje. Piktor. V. Droboniku. 27 f. Me il. (Biblioteka e Yllkave)               S142-31A
 9. Lulemjeshtri  dhe Venusha  Shtėpia Botuese Naim Frashėri               Tiranė, 1984 –Pėrralla. Red. Z. Kuke. Pikt. D. Gjinali 23 f. Me il. (Biblioteka e Fatosit)          S56-76B                                                          
 10. Pėrralla pėr njė muaj             Shtėpia Botuese Naim Frashėri           Tiranė, 1989 Red. Z. Kuke; Pikt. A. Muharremi, 164 f. Me il. (Biblioteka e Fatosit)           S183-11C

 

DRAMA E KOMEDI

 

 1. Rrethimi i bardhė -  Botuar te Revista NENDORI 1962. Me kėtė dramė u pėrurua Teatri Profesionist “Skampa” i Elbasanit, Regjisor Lec Shllaku, Skenograf Fatbardh Marku.

U shfaq nė skenėn e Teatrit “A.Z. Ēajupi” tė Korēės, regjisor Piro Mani (1964).

 1. Pedagogu-regjisor Kujtim Spahivogli e inskenoi me dy grupe studentėsh tė vitit IV nė Institutin tė Arteve pėr punim diplome 
 2. Mulliri i Kostė Bardhit - Botuar te Buletini “Teatėr” (Shtėpia Qėndrore e Krijimtarisė Popullore) Drama e nderuar me ēmim I. Nė teatrin  “A. Moisiu” tė Durrėsit u vu nė skenė nga regjisorėt Pandi Stillu dhe Vangjel Heba, skenograf Zef Ujka.

Me subjektin e kėsaj drame u hartua opera “Zgjimi,” me libretin e Mirosh Markaj (Misto Marko), kompozuar nga Tonin Harapi, luajtur nė Teatrin e Operas dhe Baletit. Botuar nga Shtėpia Botuese Naim Frasheri, Tiranė, 1971                S 94 -110T

 1. Dasmė pa nuse – Komedi – Instituti i Arteve me regji tė Drita Agollit dhe Miho Gjinit. Nė skenėn e teatrit te Vlorės mbi njėqind shfaqje. Regjisor Albert Vėrria
 2. Plumbat e shkronjave – Dramė (tregimi Me pushkė e me Penė) Shtėpia Botuese  Naim Frashėri,   Tiranė,  1978 S137/127V

Vene ne skene nga Teatri “Bylis” Fier, regjisor Petrit Tuna.

Vene nga teatri “A.Z. Ēajupi” Korēė regjisor Sotiraq Ēili

RTSH regjistroi shfaqjen e teatrit “Bylis” tė Fierit

 1. Njė verė e thatė - Trupa amatore e Mjeteve Mėsimore Tiranė, nė Olimpiadėn e Tiranės. Regjisor Arben Imami. (E pabotuar)

 

 

ESE E STUDIME PUBLICISTIKE

 

Teatri nė kohėn e krizės, - Refleksione dhe recencione pėr teatrin dhe trupat profesioniste 1974-1985. Shtėpia Botuese “Horizont,” Tiranė, 2001

 

Fjalor pėr gjinitė e vogla tė humorit – Buletini “Estrada” i Shtėpisė Qendrore tė Krijimtarisė Popullore nė 2 numra

 

                                                                                                                           

 

 

PJESE TEATRALE

 

Zani-Partizani – Teatri “A. Moisiu” Durrės, regjisor Vangjel Heba; nga Teatri Migjeni Shkodėr, regjia Violeta Sekuj, nga Teatri i Gjirokastrės dhe nga Teatri i Elbasanit.

U realizua si teledramė nga RTVSH nė bashkėpunim  me Teatrin e Durrėsit.

U botua nga  ShBNF    Tiranė, 1981                                                                 S160/71U

Lenini mes fėmijėve – Pallati i Pionierėve Tiranė, Regjisor Qani Toro, Teatri Popullor 1982 U botua nga SHBNF   Tiranė, 1981                S160/71U

       

KOMEDI MUZIKORE

 

Fejesa e Blertės Botuar nė serinė e dramave dhe komedive nga Shtėpia Botuese Naim Frashėri,  Tiranė, 1969   67 f. S 76 – 71R

 

Mimoza pyeti zemrėn – Vodevil (bashkėpunim me Tonin Milotin), luajtur nga Estrada e Tiranės. Regjisor Gjergj Vlashi, kompozitor Aleksandėr Lalo.

 

 

DRAMATIZIME

 

 

Luftėtari mė i ri – Dramatizim i novelės sė njė autori prej Danimarke. Botuar te vėllimi “Zani-Partizani”  Shtėpia Bot. Naim Frashėri, Tiranė,  1981      S160/71U

 

 

 

PJESE PER TEATRIN E KUKLLAVE

 

Talent i rrallė  -Buletini “Skena e Fėmijėve”-Teatri i Kukullave Sarandė. Regjisor Taqo Lepuri                  1980

Kėpuca qė nė det - Teatri i Kukullave Tiranė, Regjisore Lavdie Toro. Pjesė konkuruese nė takimin ballkanik tė teatrove tė kukullave nė mesin e viteve ‘90

Postblloku -  Teatri i Kukullave, Tiranė. Regjisore Lavdie Toro.

 

 

 

 

 

SKENARE PER FILMA ARTISTIKE

 

Era e ngrohtė e thellėsive – film artistik, sipas tregimit te autorit “Minatori plak.” Sinopsi dhe regjia nga Vladimir Prifti, realizim i metrazhit te plote nga Televizioni Shqiptar, Tiranė                1981

Kush vdes nė kėmbė – film artistik, realizuar nga Kinostudioja Shqipėria e Re, regjisor  Vladimir Prifti, operator Ilia Terpini, Tiranė, 1984

Tre vete kapėrcejnė malin –Skenari Naum Prifti dhe  Valter File, sipas tregimit me te njėjtin titull nga autorit, Kinostudio Shqipėria e Re, regjisor Besim Kurti 

Tre vete kapėrcejnė malin – sipas tregimit te autorit, Kosova-film, regjisor Besim Sahatēiu

Fejesa e Blertės, - Kinokomedi muzikore e komedisė “Dasmė pa nuse.” Skenari Naum Prifti e Roland Gjoza, bashkėpunues redaktori Nexhati Tafa, regjisori nismėtar Ismail Zhabjaku,  regjizura Besim Kurti, kompozitor Avni Mula, Kinostudio Shqipėria e Re, Tiranė,                                                                                                       1984              

 

Shėnim: Me subjektin e tregimit NJERIU QE NDIQTE KUAJT  u realizua filmi artistik  “Pylli i Lirisė  Skenari, Kiēo Blushi.  Regjisor Gėzim Erebara. Kinostudio Shqipėria e re.

Me subjektin e  tregimit “Litar i zjarrtė”  regjisorėt Kristaq Mitro dhe Ibrahim Muēa realizuan filmin artistik “Tokė e pėrgjakur.”

Me subjektin e tregimit “Mjeku i lokalitetit” Rikard Ljarja bėri skenarin e filmit .

Themistokli Gėrmenji, - Skenar pėr patriotin Themistokli Germenjit qė shpalli Republikėn e Korēės pėr ta shpėtuar nga aneksimi grek. Skenari u aprovua nga Kėshilli Artistik i Kinostudios dhe nė Filmi nuk u realizua pėr shkak se regjisori i piketuar Piro Milkani, po punonte me njė skenar tjetėr. Kėshilli artistik i Kinostudios hezitoi t’ia besonte regjisurėn Besim Kurtit, i cili u tregua i gatshėm ta merrte pėrsipėr.

 

LIBRETE ESTRADE

 

Me Kamzhikun e Satirės -Libret estrade (bashkėpunim me Tonin Milotin),  kushtuar 100 vjetorit tė lindjes sė Fan Nolit. U vu nė skenė nga Estrada e Tiranės, regjia Gjergj Vlashi,                                                                         Tiranė, 1982

 

 

 

SKENARE TE FILMAVE VIZATIMORE

 

 

Pika e Ujit – Skenar filmi vizatimor. Regjisor dhe piktor Vlash Droboniku. Kinostudioja Shqipėria e Re,                                                               Tiranė, 1976

Arushi hap tokė tė re, - skenar filmi vizatimor, Kinostudioja Shqipėria e Re,                                                                                                                                                                                  Tiranė,                                                                                                            1979

Bishti – Skenar filmi vizatimor. Kinostudioja Shq. e Re. Tiranė,                  1982

Ketri ndihmon shokun, - Skenar filmi vizatimor, Kinostudioja Shqipėria e Re, Tiranė,                                                                                                             1985

Zogu dhe hija e tij - Skenar filmi vizatimor. Kinostudioja Shqipėria e Re,  Tiranė,                                                                                                           1991

 

LIBRET BALETI

 

Bijtė e Shqipes – Libret baleti. Nderuar me ēmimin e parė nė konkursin kombėtar 1974

 

 

PĖRKTHIME

Katėr stinėt me pėrralla  - Autorė tė ndryshėm (Pėrkthim dhe adaptime nga italishtja)   Shtėpia Botuese Naim Frashėri,                                       Tiranė, 1982

Princi i Vogėl (Le petit Prince) -  Exuperi, Antoine de Saint   (Pėrkthyer nga frėngjishtja)    Botim Toena,                                                             Tiranė, 2000

 

                                                              

 

PERSHTATJE DHE SHQIPERIME

 

 

Gjiganti i Madh i Mirė (The Big Friendly Giant) - Dahl, Roald  (Shqipėruar nga anglishtja) Shtėpia Botuese Naim Frashėri,  Tirane, 1990. U ribotua Shtėpia Ēabej,                                                                               Tiranė, 2002

Ēarli dhe Ashensori prej Xhami (Charlie and the Great Glass Elevator) - Dahl, Roald  (Shqipėruar nga anglishtja)            -Dėrguar pėr botim 2017

 

 

BIOGRAFI DHE STUDIME

 

Shekulli 21  -Koordinator dhe redaktor - Sponsorė Dino Asanaj, Gjonlekaj Press New York, 1996

Kombi – Rrugėt e Bashkimit Kombėtar –Koordinator dhe redaktor me Muhamet Mjekun. Sponsorė Dino Asanaj e Bruno Selimaj, Botim Onufri,  Tiranė, 1997 

 

 

 

MONOGRAFI

 

Larg dhe pranė Shqipėrisė  (Biografi e autorizuar e Ekrem Bardhės), Onufri      Tiranė, 2002

Josif Pashko, Biri i Kolonjės –Monografi, ēmimi kombėtar i Ushtrise (1979)

Dr. Mihali Ēaushi – Dėrguar pėr botim

 

 

KUJTIME, ESE DHE SHENIME UDHETIMI

 

Midis dy Kohėsh (Shėnime, Udhėtime, Kujtime, ESE) Gjon Buzuku    Prishtinė, 2005

 

 

LETERSI DIDAKTIKE

Leximi 1 Pėr klasėn e I tė shkollės 8-vjeēare, bashkėautor Bekim Harxhin dhe Ivoni Reso. Aparati pedagogjik nga Shefik Osmani, Enrieta Bimbashi dhe Shpresa Dhimitruka. Pėr herė tė parė hyri nė sistemin e shkollės  Leximi pėr klasat e para. Konsulent: Kolė Xhumari. Botim Libri Shkollor,           Tiranė, 1983

Leximi 2   Pėr klasėn e 2 tė shkollės 8-vjeēare, bashkėautor Bekim Harxhi dhe Ivoni Reso.  Aparati pedagogjik nga Shefik Osmani, Enrieta Bimbashi. Redaktor Hamza Minarolli. Botim i Librit Shkollor, Tiranė, 1984

Leximi 3 Pėr klasėn e 3 tė shkollės 8-vjeēare, bashkėautor me Bekim Harxhi dhe Ivoni Reso. Aparati pedagogjik nga Shefik Osmani, Enrieta Bimbashi. Redaktor Hamza Minarolli. Botim i Librit Shkollor, Tiranė,                        1985

Leximi 4 Pėr klasėn e 4 tė shkollės 8-vjeēare, bashkėautor Bekim Harxhi dhe Ivoni Reso. Aparati pedagogjik nga Shefik Osmani, Enrieta Bimbashi.) Redaktor Hamza Minarolli. Botim i Librit Shkollor, Tiranė,    1986

 

Shėnim Tekstet pėr Klasat e 5-tė, 6-tė, 7-tė dhe  8-tė hartuar nga Naum Prifti dhe Adil Zeka, nuk janė pėrfshirė nė bibliografi. Botime dhe ribotime te tekstese shkollore 1971-1980.

 

HARTUES I VELLIMEVE

Peter Prifti, Socialist Albania Since 1944: Domestic and Foreign Developments, M.I.T. The Massachusetts Institute of Technolgy Press, Cambridge, Massachusetts and London, England, 1978, USA, 312  faqe.

Peter Prifti,  Confrontation in Kosova: The Albanian Serb Struggle: 1966-1999, East European Monographs, Boulder, Distributed by Columbia University Press, New York, 1999, 310 faqe.

Peter Prifti,  Remote Albania: The politics of isolation, Onufri Press, Tirana, Albania, 1999, 252 faqe; Botimi i dytė, 2002, 236 faqe.

Peter Prifti, Land of Albanians:A Crossroads of Pain and Pride, Horizont Press,Tirana,Albania 2002, 360 faqe. 

Peter Prifti, Mozaik shqiptar (Albanian Mosaic), Buzuku Press, Prishtina, Kosova 2003, 292 f. (i vetmi libėr i shkruar ne gjuhėn shqipe).

Peter Prifti,  Unfinished portrait of a Country, East European Monographs, Columbia University Press, Neė York, USA, 2005, 258 faqe.

 

PERKTHIME TE VEPRAVE TE AUTORIT

I Hrisovisi  (Tregime nga Ēezma e floririt)  Shtėpia Botuese  Naim Frashėri, Tirane 1962 shtypur nga tipografia “Filia” Gjirokastėr,  422-V-19

 

The  betrothed (E fejuara) Komiteti i Kulturės pėr Marrėdhėnie me Botėn e Jashtme                                                          1965

 

Mythoi kai thrilloi gia to Skentermpei (Rrėfime dhe legjenda pėr Skenderbeun – pėrktheu greqisht Vasil Koēi) Shtypshkronja Filia, Gjirokastėr, Botim i Shtepia Botuese 8 Nėntori, Tiranė, 1970                                                                                S37/39G

 

The Wolf’s Hide (Lėkura e Ujkut) Pėrkthyer nga Peter Prifti  Shtėpia Botuese 8 Nėntori                                   Tiranė, 1988       S126/88 

 

I ververitsa dhen thelei na paei ston odhontojiatro (Ketri s’do tė shkojė te dentisti, -greqisht) Shtėpia Botuese 8 Nėntori                                      Tiranė,  1975

 

Tseeko and Benny   (Cikua dhe Beni) – a novelette, translated from the Albanian by P. Prifti. Shtėpia Botuese 8 Nėntori, Tiranė 1988, 131 f. Tiranė, 1988                                                                           S61-64G     

 

The Golden Fountain (Ēezma e Floririt) Pėrkthyer nga Peter Prifti, Botim  Camaj- Pipa, Shkodėr, 1998 ISBN 196 F 68

                                                                                                        

 

 

Tregime e novela tė autorit janė pėrkthyer e botuar nė anglisht, frėngjisht, rusisht, italisht, gjermanisht, arabisht, bullgarisht, greqisht.

 

HOME | BACK TO TOP