Naum Prifti, 86 Vjetori i Shkrimtarit

Comments:
Deari Naum.
Wishing you the happiest of birthdays with a year of health and happiness for the next 365 days.
Lots of hugs and kisses
Dolan , Dimitre Sinead & Andrena


Added: March 8, 2018
Delete this entry Reply to entry View IP address
Comments:
I Dashur zoti Naum,
Gezuar Ditelindjen edhe 100 eshte urimi shqiptar qe tingellon edhe me embel ne Amerike. Perralla Pika e Ujit me mesoi mua qarkullimin e ujit kur isha femije . pastaj ia mesoi djalit. E jam i sigurt se do tua mesoje edhe shume brezave qe do vine. Danezet kane Andersenin ne te kemu ty perralltarin e tregimtarin tone te dashur e te shquar. Kam kenaqesi te lexoj here pas here shkrime e perkthime te tuat sepse ato tregojne se mendja dhe talenti yt nuk eshte prekur nga koha. Me dashuri, respekt e mirenjohje . bashkatdhetari juaj Gezuar Ditelindjen edhe 100 eshte urimi shqiptar qe tingellon edhe me embel ne Amerike. Perralla Pika e Ujit me mesoi mua qarkullimin e ujit kur isha femije . pastaj ia mesoi djalit. E jam i sigurt se do tua mesoje edhe shume brezave qe do vine. Danezet kane Andersenin ne te kemu ty perralltarin e tregimtarin tone te dashur e te shquar. Kam kenaqesi te lexoj here pas here shkrime e perkthime te tuat sepse ato tregojne se mendja dhe talenti yt nuk eshte prekur nga koha. Me dashuri, respekt e mirenjohje . bashkatdhetari juaj


Added: March 7, 2018
Delete this entry Reply to entry View IP addressComments:
I dashun z. Naum,
Ju uroj për shumë mot Ditëlindjen, me shëndet e gëzime familjare! Me këtë rast gëzimi përshëndes edhe të gjithë familjarët tuej përzemërsisht


Added: March 7, 2018
Delete this entry Reply to entry View IP addressComments:
I dashur Gjyshka,

Edhe 100 te tjera ne kete pervjetor te arte!

Shume nga ne, ne raste ditelindjesh apo fundviti, tek pushojme per nje moment te mendojme per te shkuaren, shpesh e kemi te veshtire te perkufizojme nje-dy arritje per te cilat do te ishim krenare. Eshte krejt ndryshe per ju! Arritjet tuaja i perkasin te ardhmes. Ju arritet t'i mposhtni vitet me krijimtarine tuaj duke u bere zeri i disa gjeneratave jo vetem ne atdheun tone, por kudo ku jetojne shqiptaret sot.

Ne shohim tek ju mendimtarin e urte qe nuk njeh kohe, rilindasin e shekullit XXI, punetorin e palodhur te ceshtjes shqiptare.

Ju uroj nga zemra shendet e jete te gjate, dhe krijimtari pafund!

Sokol


Added: March 22, 2017
Delete this entry Reply to entry View IP addressComments:


Added: March 17, 2017
Delete this entry Reply to entry View IP address
Comments:
Gezuar ditelindjen dhe te uroj edhe 100 vite te tjera, me Shendet, I Gezuar, optimist, hazmor e plot batuta.

Me Canen gjithmone e kujtojme kohen kur gjithe hare ia merrnim se bashku këngëve kolonjare dhe serenatave korcare. Ishim vertet nje grup per tu pasur zili, pasi syte dhe shpirti na ndrinin.

Veren e kaluar shkuam edhe ne Rehove, bashke me Juliken, pasi kishe deshire te shikoje shtepine ku je rritur nepermjet Julikes. Vendasit ishin shume mikprites.

Te pershendesim dhe perqafojme Esma dhe Cania.


Added: March 8, 2017
Delete this entry Reply to entry View IP addressComments:


Added: March 8, 2017
Delete this entry Reply to entry View IP addressComments:

Dokumentari per Naumin eshte shprehje kinomatografike e nje krijuesi pakufi si Naumi, sepse ai i perket Shqiperise, Kosoves, Presheves, Amerikës dhe krejt diaspores e trojeve etnike. Ai ka shkruar e krijuar per te gjithe shqiptaret, per te brezat e per te gjitha moshat. Te paçim baca Naum! Urimi i familjes Jashari


Added: March 8, 2017
Delete this entry Reply to entry View IP address


Comments:
Me urimet më të ngrohta për një krijimtari gjithaq të pasur e cilësore në letrat shqipe, dhe mbi të gjitha, për jetë të gjatë, plot shëndet, dashuri e gjallëri rinore!

Added: March 7, 2017
Delete this entry Reply to entry View IP addressComments:
I nderuar miku im Naum Prifti. Me lejoni t'ju uroj nga zemra edhe 100 vite te tjera te lumtura. U kenaqa me shkrimin e Alfons Grishes dhe si koment kam shtuar:"
I nderuar Alfons. Me te drejten zakonore (kanun), por aq me teper me vleren e kohes qe jetojne, breznite e reja, gjykoj se me e vogla gje qe qytetarisht duhet te bejne per punen e brezave te me parshem, eshte te cfaqin respektin e mirenjohjen per to. Nje shoqeri e emancipuar, prijesit e saj, por edhe intelektuale te vecanten, duken nga ajo se ata nuk mbetet peng e kurtheve te se kaluares, por behen bartes dhe trase e shinave per lokomotiven e se ardhmes. Kete mendim une e shoh ne shkrimin tuaj kushtuar shkrimtarit, publicistit dhe vatranit te nderuar Naum Prifti. Respekte. Asllan Bushati


Added: March 7, 2017
Delete this entry Reply to entry View IP address